Saksı Çiçeklerinin Sinekleri İçin Pratik Bilgiler

336

Saksı Çiçeklerinin Sinekleri İçin Pratik Bilgiler

Saksı ve vazolardaki çiçeklere dadanan sinekleri kaçırmak için eşit ölçüde odun kömürü külü ile karbonatı karıştırarak çiçeklerin yapraklarına sürünüz.

Saksıda Solucanlar İçin Çözüm

336

Saksıda Solucanlar İçin Çözüm

Saksılardaki solucanları ayıklamak için saksıyı ağız hizasına kadar suya batacak biçimde derin bir kabın içine koyunuz. Saksının içindeki toprak havasız kalacağından bir süre sonra solucanlar toprağın üstüne çıkacaktır. Böylece solucanları toplayarak saksıyı bu asalaklardan kurtarabilirsiniz.

Saksıya atkestanesinin kaynatılmış suyunu da soğuttuktan sonra dökerseniz solucanların yeniden oluşmasını önlersiniz.

Çiçekleri Soğuk Vurmaması İçin Ne Yapmalı?

300 200

Çiçekleri Soğuk Vurmaması İçin Ne Yapmalı?

Kışın balkonda kalacak saksıları ya da bahçedeki çiçekleri soğuktan korumak için üzerlerine naylon bir torba geçiriniz. Birkaç yerinde ufak hava delikleri açınız.

Çoğu çiçeğin kışın dalları kurusa da yazın yeniden canlanırlar. Önemli olan kışın şiddetli soğukta çiçeklerin köklerinin donmamasıdır. Bunun için özellikle saksılardaki çiçekleri örneğin sardunyayı kışın sulamayınız.

Suyu sevmeyen çiçekler için pratik bilgiler:

Suyu sevmeyen çiçekler için pratik bilgiler:

Vazoda susuz saklanacak türden çiçeklerin daha canlı ve uzun ömürlü olması için üzerlerine bir adım uzaktan saç spreyi püskürtünüz.

Tatilde çiçekleri ne yapmalı? Pratik Bilgiler

Tatilde çiçekleri ne yapmalı? Pratik Bilgiler

Tatile ya da birkaç günlüğüne gezmeye gittiğinizde evde kalan çiçeklerinizin su gereksinimini şöyle karşılayabilirsiniz.

Banyo küvetine ya da büyükçe bir leğene su koyup saksıları içine yerleştiriniz. Saksıların dibindeki delikten girecek su çiçekleri doyuracaktır. Çiçekler bu durumda suyu bol kullanabilirler. Su çabuk bitebilir. Bu su da çiçeklere fazla gelebilir.

Daha idareli bir yöntem de şudur:

Banyo küvetindeki ya da leğendeki suyun içine tuğlalar koyup saksıları bunların üzerine oturtunuz. Tuğlalar suyu emeceğinden saksılarda bunların ıslaklığı ile gerekli suyu alabilecektir.

Bir başka kendi kendine sulama yöntemi de şudur:

Su dolduracağınız kovayı bir taburenin üzerine koyunuz. Çiçek saksılarını da çevresine diziniz. Orta kalınlıkta sicimleri su hortumu olabilir, keserek bunların bir ucunu kovanın içine sarkıtınız. Öbür ucunu da ayrı ayrı saksılara batırınız. Bu hortumlar saksılara sürekli su taşıyacaktır.